Menu
Spremanje ribljeg gulaša zahteva visoku koncentraciju - Dža ili Bu

Spremanje ribljeg gulaša zahteva visoku koncentraciju

Dža ili Bu


Metropolis Records

AK

mart 1994. godine

   Dža ili Bu je beogradski  rokenrol bend koji u svojoj muzici sadrži elemente panka, hard roka, alternative i industrijske muzike. Nastanak benda vezuje se za jedan istorijski datum – 1. maj. Baš na taj dan – Praznik rada 1987. godine, bend su osnovali gitarista Nebojša Simeunović Sabljar, dva brata Milojević, Duško i Dejan – basista i bubnjar i gitarista i pevač Stojan Radičević. Prvi zvanični nastup, grupa Dža ili Bu, održala je u bioskopu REX, 22. januara 1988. godine. Te godine su snimili i prve pesme, a onda je došlo i do prvih promena u bendu. Po odlasku Stojana Radičevića, Sabljar preuzima ulogu pevača, a u bend dolazi novi gitarista – Aleksandar Mitanovski koga zatim smenjuje  Goran Majkić Goksi. Upravo u ovoj postavi -  Sabljar, Duško, Dejan i Goksi, bend snima nekoliko albuma. Prvo, doduše, demo  izdanje grupe Dža ili Bu bila je kaseta – „Lepa kaseta“, zahvaljujući kojoj su stekli brojniju publiku i odsvirali seriju koncerata širom tadašnje Jugoslavije. 

   Prvi zvanični album „Hej mornari“  objavljuju 1992. godine, a  dve godine kasnije, 1994. godine izdaju album “Spremanje ribljeg gulaša zahteva visoku koncentraciju” za izdavačku kuću Metropolis Records. Već sledeće, 1995. godine objavljuju izuzetno uspešan album „Strašni sud“, a za njim i album „Kao da ničeg nije ni bilo“ (1997). U proleće 1999. godine, tokom NATO bombardovanja bend prekida sa radom, a Sabljar formira gothic-industrial bend Chernobyl In House. Godine 2003.  su se ponovo okupili. Uz Sabljara, braću Milojević i Igora Panića u bendu su i novi članovi - klavijaturista Stevan Đorđević i novi basista Vladimir Markoš.  Novi album „Ultramuk“ izlazi posle devet godina diskografske pauze – 2007. godine, a za njim album „Kukovo leto“ (2013) i „Sedma sila“ (2016). 

   Metropolis Records je marta 1994. godine objavio  njihov drugi album na kaseti pod nazivom  Spremanje ribljeg gulaša zahteva visoku koncentraciju. Ovo izdanje  je početak saradnje naše kuće sa bendom ali istovremeno i prvo izdanje koje je Metropolis Records objavio. Album je snimljen u studiju DO RE MI u Novom Sadu i doneo je novih 16 pesama. A – strana ovog izdanja nosi naziv "Konj", a B – strana "Pas". Tekstovi pesama izražavaju političke i društvene stavove članova benda ali i ironično – satiričnu kritiku postkomunističkog društva što se možda najupečatljivije oslikava u pesmama “Drug Tito se krije u pećini”, “ Velika svetska zavera”, “Treća smena”, itd. Na ovom albumu se nalazi i obrada pesme “Motori” ex Yu heavy metal benda  Divlje jagode, koja je imala za cilj pokazivanje ironično – kritičkog stava prema takvoj vrsti muzike. Na albumu su  gostovali članovi bendova Atheist Rap  i Eva Braun.

Članovi benda:

Nebojša Simeunović Sabljar – vokal
Duško Milojević Dule – bas
Goran Majkić Goksi – gitara
Dejan Milojević Kid – bubnjevi
Vokali u pesmi “ Proleće”: John Holmes i Traci Lords

Spisak pesama:

A strana - Konj

1.Skot
2.Pušenje cigara
3.Drug Tito se krije u pećini
4.Treća smena
5.Rakete avion
6.Kaubojci i indijanci
7.Drugovi
8.Motori

B strana -  Pas

1.Velika svetska zavera
2.Čišćenje i prženje ribe
3.Proleće
4.Robinja Isaura
5.Dug je put
6.Droga i mladi
7.Song of Rachel Welch
8.Devil Robby


“… Volim da nerviram ljude, 
   Da im nervozno bude
   Kod mene je to prirodno,
   A drugi se samo trude.”

                      Skot